A DJI az elmúlt években korlátozta az újabb consumer drónok autonóm repülési lehetőségeit, amivel akár 3D modellezésre is használhattuk drónjainkat. Ezért sokan azt hitték, hogy a drónos mapping és 3D modellezés csak a drága Enterprise sorozatokkal vagy régebbi drónokkal lehetséges. De jó hírem van: ez nem teljesen van így!

Ebben a cikkben megmutatom, hogyan használhatsz DJI consumer drónokat automatikus adatgyűjtéshez ingyenes szoftverrel, anélkül, hogy egy fillért is költenél drága alkalmazásokra. Így akár drónfelméréseket is végezhetsz.

Miért nem támogatják az újabb DJI drónok (DJI Mavic 3, DJI Air 3, DJI Mini 3 szériák és újabbak) az autonóm mapping repülést?

Korábban a DJI drónok egy ún. SDK (Software Development Kit) csomaggal érkeztek, amely lehetővé tette harmadik féltől származó szoftverek, mint például a DroneLink vagy a Litchi használatát. Ez az SDK a szoftverek és a drónok közötti kommunikáció kulcsa, amely meghatározza a repülési útvonalakat, kamera beállításokat és a fényképkészítést is.

Az SDK használata azonban az Air 2S modell óta nincs jelen az újabb consumer drónokban. Eddig az egyetlen megoldás a manuális repülés volt (vagy a drága enterprise drónok vásárlása), de mutatunk egy ingyenes megoldást is.

Hogyan használjuk a consumer DJI drónokat autonóm repüléshez?

JaysTechVault YouTube felhasználó fejlesztett egy eszközt, aminek az eredményét a DJI Fly alkalmazáson belül használhatjuk. Ez lehetővé teszi, hogy automatikusan gyűjtsünk adatokat térképezéshez és 3D modellezéshez a fotogrammetria módszerével.

dji mavic 3
Forrás: pixabay.com

Szükséges Eszközök:

  • Kompatibilis drónok: Mavic 3 sorozat, Air 3, Air 3S, Mini 4 Pro
  • DJI Fly alkalmazás (okostelefon vagy DJI Smart Controller)
  • Számítógép SD-kártya olvasóval (ha Smart Controllert használsz)
  • Internetkapcsolat

Első Lépés: Egy Gyors Repülés – Waypoint

A drónnal végezzünk egy gyors repülést, hogy a DJI Fly alkalmazásban létrehozzuk a szükséges fájlokat. DJI Fly appban a waypoint funkcióval jelöljünk be 2 pontot és mentsük el. Ezután ezek a fájlok módosíthatóak lesznek a pontos repülési terv beállításához.

dji fly app waypoint
Forrás: support.dji.com

Repülési terv létrehozása

waypoint
Forrás: waypointmap.com
  1. Látogass el a waypointmap.com oldalra.
  2. Hozz létre egy ingyenes fiókot, és jelentkezz be.
  3. Készíts egy új útvonaltervet a térképen a pontok kijelölésével.
  4. Állítsd be a részleteket, mint pl. a repülési magasság (körülbelül 55 m) és a gimbal szög (-90 fok a 2D térképezéshez, 45 fok a 3D modellekhez).
  5. Töltsd le a KMZ fájlt, majd töltsd fel a DJI Fly alkalmazás fájlmappájába
  6. Keresd a következő elérési utat (készülékenként eltérő lehet), Android esetében a következő helyen található: Fájlkezelőben: Belső tárhely: Android/data/dji.go.v5/files/waypoint/7453… (itt a rendszer által generált számjelű mappa fog kelleni, mindig egyedi)
  7. Ide másold be a KMZ fájlt és töröld az eredetit, DE mielőtt törölnéd, az eredeti fájl nevét másold a vágólapra, majd erre nevezd át az általad bemásolt KMZ fájlt.

Bővebb leírást/tutorialt a waypointmap.com website-on itt találsz.

Repülés a terv alapján

drón repülési terv
Forrás: waypointmap.com

A drón a térképezés során automatikusan fényképeket készít a kijelölt útvonal mentén. Fontos, hogy ne használj ND-szűrőket, mert ezek csökkenthetik a kamera által befogott fényt, illetve megfelelő ISO, záridő, stb. beállításokat használj.

  1. Használd a Timed shot funkciót 2 vagy 3 másodpercre állítva, hogy a repülés során folyamatosan készítsen fotókat. Ez azért fontos, hogy meglegyen a kellő átfedés a képek között (általános esetekben 75% frontális és 60% oldalsó, de 3D-nél minél magasabb ez az arány annál jobb)
  2. Lépj a Waypoint missionre, és a kis papír ikonnal töltsd be a korábban elmentett repülési tervet.
  3. Állíts be nagyjából 15 km/h-s repülési sebességet, és határozd meg, mit csináljon a drón, ha végzett (helyszíntől függően, általában az RTH – Return to home – a legjobb opció).

Adatfeldolgozás

Az adatfeldolgozáshoz én a RealityCapture szoftver használatát javaslom, mert nagyon jó minőségű output érhető el vele. A használata már ingyenes.

  1. Töltsd le a RealityCapture programot a capturingreality.com oldalról.
  2. Importáld a drón által készített képeket.
  3. Kövesd az automatikus lépéseket az ortofotó és 3D modell elkészítéséhez.

Zárszó, avagy általános tanácsok drónos repüléshez

Az autonóm drónos térképezés és 3D modellezés nem elérhetetlen a consumer drón tulajdonosok számára. A fent bemutatott eszközökkel és módszerekkel könnyedén végrehajtható anélkül, hogy drága eszközökre lenne szükség.
Hasonló módszerrel a Hibari Solutions Sketchfab oldalonunkon található modelleket készíthetsz.

Végezetül, repülés előtt, az alábbi biztonsági útmutatókat mindig tartsd szem előtt:

  1. Mindig tartsd be a helyi légtérhasználati szabályokat (különös tekintettel az autonóm repülésre) és nagyon figyelj a repülési zónákra!
  2. Automatikus repülés esetén ellenőrizd előzetesen a területet akadályok (pl. fák, épületek, vezetékek) szempontjából!
  3. Győződj meg róla, hogy az akkumulátor töltött állapotban van, és elegendő ideig bírja a tervezett repülési időt, illetve legyen nálad tartalék akkumulátor is!
  4. Ne repülj rossz időjárási körülmények között, például erős szélben vagy esőben!
  5. Soha ne veszítsd szem elől a drónt!